› Akıllı Durak Sistemi

Akıllı Durak Sistemi, raylı sistem ve karayollarında, toplu taşıma uygulamalarında araçlarla duraklar arasında kurduğu akıllı bir otomasyon sayesinde, duraklarda bekleyen yolcuların gidecekleri güzergaha ait aracın ne zaman geleceği bilgisini öğrenmelerini sağlamaktadır. Ayrıca merkezde kurulan bir sistem odası sayesinde de toplu taşıma organizasyonunun sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmesine olanak tanımaktadır.

 

Mayled, yüksek performansa sahip modülleri, özgün tasarımlarla oluşturulmuş algoritma ve yazılımları ile en ekonomik Akıllı Durak Sistemi çözümünü sunmaktadır.

 

Mayled Akıllı Durak Sistemi, “Merkez Sunucu”, “Yolcu Bilgilendirme Ekranları”, “Araç Takip Modülü” ve “Web Sitesi ve Mobil Erişim” bileşenlerinden meydana gelmektedir.

 

Merkez Sunucu

Merkez Sunucu, araçlardan gerekli bilgileri alarak, üzerinde barındırdığı adaptif algoritmalar sayesinde araçların duraklara ulaşma sürelerini hesaplamak ve yolcu bilgilendirme ekranlarına gerekli bilgilerin gönderilmesini sağlamakla yükümlüdür. Mayled Akıllı Durak Sistemi, “Machine Learning” tekniğine dayalı adaptif hesaplama algoritması sayesinde, her bir araçtan aldığı verileri diğer araçların hesaplarına akıllı bir şekilde dahil etmektedir. Bu kendi kendine öğrenen yapı sayesinde, zaman içerisinde yapılan hesaplamalarda (trafik durumu, güzergah değişiklikleri vb. nedenlerle) bozulmalar olması engellenmekte ve her zaman en optimum hesapların yapılması sağlanmaktadır.

 

Merkez Sunucu yazılımı, Web tabanlı mimarisi ve esnek yetkilendirme özellikleri sayesinde farklı görevleri olan birden fazla operatörün kullanımına aynı anda açılabilmektedir.Yazılım, aşağıdaki ekranlardan oluşmaktadır:

 

Harita Ekranı:

Akıllı Durak Sistemi kapsamında takip edilmekte olan araçlar, merkez sunucuya bağlı bir monitörde harita üzerinde sergilenmektedir. Kullanılan haritalar üzerinde araçların konumu, hızı, güzergahı, sonraki durak bilgileri, sonraki durağa olan mesafe, kalan süre, aracın sürücüsü gibi bilgiler anlık olarak görüntülenebilmektedir. Ayrıca, yazılımın ana sayfası üzerinden bu bilgiler kolayca değiştirilip, toplu taşıma organizasyonunun yapılmasına da olanak sağlanmaktadır.

Mayled, uygulamaya ve kullanıcının ihtiyacına göre farklı harita seçeneklerini sunmaktadır. Bu seçenekler, lokal şehir haritaları, online haritalar veya özel tasarım çizgi haritalar olabilmektedir.

 

Kontrol Ekranı:
Toplu taşıma operasyonundan sorumlu personelin, araçların güzergah, sürücü bilgilerini güncelleyebildiği ekranlardır. Ayrıca kontrol ekranları LED bilgilendirme ekranlarını da manuel olarak yönetebilme imkanı sağlamaktadır.

 

Raporlama ve Alarm Ekranı:
Akıllı Durak Sistemi Merkez Sunucuda, araçlardan alınan hız, konum, katedilen mesafe gibi bilgiler anlık olarak kayıt altına alınmaktadır. Bu bilgiler kullanılarak kaza, çarpışma gibi durumlarda aracın hızı, konumu, sürücü gibi bilgilerin raporu alınabilmektedir. Bu raporlar sayısal ve grafiksel olarak merkez sunucu yazılımı tarafından oluşturulmaktadır. Ayrıca, toplu taşıma operasyonunun güvenliğinin sağlanması amacıyla, yazılım üzerinden alarmlar tanımlanabilmektedir. Böylece bir sürücünün hız limiti aşımı yapması gibi durumlarda merkezde bulunan operatörlere görsel ve işitsel uyarılar verilerek ulaşım güvenliğinin sağlanmasına katkıda bulunulmaktadır.

 

Yolcu Bilgilendirme Ekranları
Yolcu Bilgilendirme Ekranları, yerleştirildikleri duraklarda bekleyen yolculara, gelecek olan aracın numarası, güzergahı ve durağa olan varış süresi gibi bilgileri sergilemektedir. Ekranlar, uygulamaya göre LED Nokta-Matris ekran veya LCD monitör olarak seçilebilmektedir.

 

 

Led Ekran:
LED Ekranlar, uygulamaya ve durağın boyutlarına göre özel olarak farklı boyut ve renklerde tasarlanmaktadır. LED ekranlar, Avikon tarafından geliştirilen uzaktan kontrol modülü ile kontrol edilirler. Bu modül, FiberOptik, Ethernet, GSM/GPRS gibi farklı haberleşme seçeneklerini sunmaktadır. Böylece, duraklarda bulunan haberleşme altyapısı (F/O, Ethernet, vb.) kullanılabileceği gibi, sistemin ekstra hiçbir altyapıya bağlı olmadan (GSM/GPRS üzerinden) çalışmasına da olanak sağlanmaktadır. 

 

Özellikleri: 

» Farklı Boyutlarda Dış Ortam LED Ekran 

» F/O, Ethernet veya GSM/GPRS ile Uzaktan Kontrol 

» Farklı Renklerde Ekran Seçenekleri

 

LCD Monitör:
LCD Monitörler, kullanılacağı alana göre farklı boyutlarda seçilebilmektedir. Akıllı duraklarda kullanılan monitörler dış ortamda kullanmaya uygun olacak şekilde sağlamlaştırılmışlardır. LCD monitörler, arkalarına yerleştirilen bir mikro-PC tarafından yönetilirler. Mikro-PC’ler merkez sunucu ile Ethernet, GSM/GPRS gibi farklı seçeneklerle haberleşmeye olanak sağlamaktadır.

 

Araç Takip Modülü, Mayled tarafından geliştirilmiş yüksek performanslı bir entegre GPS/GSM modülüdür.

Mayled Araç Takip Modülü, monte edildiği araçtan herhangi bir bilgiye ihtiyaç duymadan aracın konumu, hızı, yönelimi ve katettiği mesafe gibi bilgileri merkez sunucuya otomatik olarak iletmektedir.

Bunun yanısıra modül, genel amaçlı giriş/çıkış portları sayesinde araçtan istenilen bilgilerin alınabilmesine ve istenilen açma-kapatma kontrollerinin merkez sunucu üzerinden yapılabilmesine olanak sağlamaktadır. 

 

Özellikleri: 

»  Ayarlanabilir Aralıklarla Gerçek Zamanlı Veri İletimi
» 32-bit Dahili İşlemci
» TCP/IP ile Güvenli Haberleşme
» Entegre Dual Band GSM/GPRS Modülü
» Entegre 48 Kanallı GPS Alıcısı
» Pozisyon Doğruluğu < 2.5m CEP
» Hız Doğruluğu < 0.01m/sn RMS

 

Web Sitesi ve Mobil Erişim

Akıllı Durak Sistemi, yaptığı hesaplardan elde ettiği Varış Süresi, Kalan Mesafe, Araç Pozisyonu gibi bilgileri Web Sitesi, Mobil Web Sitesi ve/veya Mobil Uygulama yöntemleriyle internet üzerinden kullanıma açabilmektedir. Böylece yolcuların duraklara ulaşmadan önce durak bilgilerini görüntülemesine olanak sağlanmaktadır.

 

Mayled, internet veya mobil uygulamalar vasıtasıyla ulaşılabilecek verileri, harita üzerinde gösterimi gibi konuları uygulamaya ve işletmenin isteklerine göre belirlemektedir. Yolcuların direk erişimine açık olan bu ortamlar, yazılımın kullanılacağı belediye veya işletmenin kurumsal kimliğine uygun temalara göre yeniden tasarlanmaktadır.